Zacznijmy od pytania, czego konkretnie może nauczyć się dziecko w przedszkolu?

Szkoła, wiadomo! uczy pisać, czytać, liczyć, pozwala nabywać wiadomości z zakresu biologii, historii, sztuki itp., a przedszkole? przedszkole to czas intensywnego przygotowania dziecka do tych wyzwań.

Najlepszym przykładem jest kształtowanie gotowości do czytania i pisania, które w przedszkolu nie bez powodu wiodą prym. Aby dziecko w szkole mogło nauczyć się pisania w liniaturze, w przedszkolu musi wykształcić się motorycznie, aby ręka nie uciekała mu i nie trzęsła się przy pisaniu, aby w ogóle wiedziało czym jest czytanie i pisanie, potrafiło rozróżnić wyraz od obrazka, wyróżnić głoski w wyrazie itd.

W “Bajkowym domku” kładziemy nacisk na wszechstronny rozwój i   poznawanie świata wszystkimi zmysłami przy realizacji podstawy programowej.  Małe grupy pozwalają podejść indywidualnie do każdego dziecka, pochylić się nad nim, wspólnie pomyśleć nad wielkimi problemami tych małych ludzi. Podczas zajęć z j. angielskiego i niemieckiego dzieci mają okazję poznać piosenki, wierszyki, wyliczanki, które pomagają w przyswojeniu języka obcego.

Przedszkole to również pierwsza szkoła życia dla malucha – nowe  relacje z  dziećmi w grupie, z nauczycielami, pierwsze ambicje i rozczarowania, potrzeba systematycznej pracy.  Cała masa emocji i nowości, które opanowane podczas pobytu w przedszkolu, nie będą tak trudne na kolejnym, szkolnym etapie. I to w dużej części dzieje się poza realizacją programu dydaktycznego. Dzieci nieustannie zdobywają nowe doświadczenia: swobodne zabawy uczą samodzielności, rozwijają kreatywność i umiejętność wyrażania siebie potrzebną nie tylko podczas zabaw, ale w całym dorosłym życiu, w różnych sytuacjach. Podobnie czynności samoobsługowe, zabawy w kącikach zainteresowań, czas spędzany z innymi dziećmi i dorosłymi, zabawy integracyjne i świetlicowe, każda konfrontacja i zwykła wymiana zdań z koleżanką kształtują pewne umiejętności. Nie jest tajemnicą, że dzieci uczęszczające do przedszkola już od najwcześniejszych lat, łatwiej odnajdują się w szkolnej rzeczywistości, nawiązują kontakty, jest im łatwiej rozwiązywać problemy, podejmować decyzje.

Leave a comment